بازیابی حرکت اندام‌های فلج با کنترل ذهنی

بازیابی حرکت اندام‌های فلج با کنترل ذهنی + تصاویر

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از sky، «بیل کوچوار» 56 ساله اهل کلولند، حدود هشت سال پیش در یک حادثه تصادف دوچرخه از ناحیه سرشانه به پایین فلج شد اما به تازگی دانشمندان موفق شدند با کاشت دو الکترود به اندازه قرص در داخل مغز، توانایی گرفتن و بلند کردن اشیاء را به دست‌ها و بازوهای او برگردانند.

این الکترودها فعالیت نورون‌های مغز را ثبت می‌کنند تا سیگنال‌هایی ایجاد کند که از طریق آن، الکترود دیگر را وادار به تحریک ماهیچه‌های اندام‌ فلج و ناتوان کند. در آزمایشی که در دانشگاه «کیس وسترن رزرو» واقع در کلولند، اوهایو انجام شد، این مرد فلج توانست به لطف الکترودهای کاشته شده در مغز یک لیوان آب را تا ارتفاع دهان بالا بیاورد و با کمک نی از آب آن بنوشد و قاشق پری از سیب‌زمینی له‌شده از کاسه بردارد و بخورد.

«کوچوار» این فناوری را بسیار مؤثرتر از آنچه فکر می‌کرد، می‌داند و می‌گوید: «برای کسی که هشت سال فلج بوده و قادر به حرکت نبوده است، همین مقدار حرکت کردن دست‌ها موفقیت بزرگی به شمار می‌رود و بسیار اهمیت دارد».

این آزمایش‌های انجام شده بخش از پروژه تحقیقی BrainGate2بودند که ایمنی و امکان استفاده از سیستم‌های رابط مغز و کامپیوتر را مورد بررسی قرار می‌دهد که به بیماران ضایعه نخاعی کمک می‌کند.

محققان در این آزمایش‌ها به بیمار آموزش دادند که چگونه از سیگنال‌های مغزی خود برای حرکت دادن بازوی واقعیت مجازی خود در صفحه نمایش کامپیوتر استفاده کند. بعد از چهار ماه تمرین، محققان 36 الکترود دیگر را در قسمت فوقانی و تحتانی بازوی راست کاشتند.

تکانه‌هایی که از طریق الکترودها فرستاده می‌شوند باعث می‌شوند که ماهیچه‌ها حرکت‌ دست، مچ، بازو، آرنج و شانه را تنظیم کنند. محققان همچنین بیمار را با یک برنامه نصب شده روی موبایل تحت کنترل می‌گیرند که با مغز کنترل می‌شود تا از این طریق، با نیروی جاذبه مقابله کند.

این مرد 56 ساله به محققان گفت که بدون تمرکز زیاد هم قادر است سیستم کنترل ماهیچه‌ای را کنترل کند. او معتقد است که نخستین فرد مبتلا به فلج چهار اندام است که در دنیا توانسته توانایی حرکت دست‌ و بازوی راست را با دو کاشت دو الکترود در مغز تحت کنترل داشته باشد. محققان بر این باورند که این روش، زمینه مناسبی را برای درمان بیماران ضایعات نخاعی فراهم می‌کند.

مترجم: ندا اظهری

مرکز توانبخشی تاک