Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/rrcenter/public_html/includes/menu.inc).

جلوگیری از دررفتگی لگن در کودکان دچار فلج مغزی

در کودکان CP از نوع دای پلژیک و کوادروپلژیک به علت سفتی عضلات داخل ران احتمال ایجاد دررفتگی لگن بسیار بالاست. برای پیشگیری از این مشکل در سنین زیر یکسالگی می بایست الگوهای کششی مناسب برای کودک انجام گردد تا مانع از تشدید سفتی عضلات اداکتور و همسترینگ داخلی شد. با انجام روزانه این کشش های ساده می توان از مشکل بزرگ دررفتگی لگن کودک جلوگیری کرد. متاسفانه در بسیاری از موارد به علت عدم توجه به این مطلب شاهد شیوع بالای دررفتگی لگن در کودکان می بشیم. در سنین پایین علاوه بر تمرینات کششی می توان الگوهایی از حرکت را تسهیل کرد که مانع از الگوی غلط گردد. یکی از الگوهای غلط رایج دراین کودکان الگوی نشستن دبلیو است که حتما می بایست قبل از عادتی شدن آن جلوی آن را گرفت. الگوی غلط دیگر یکطرفه قرار دادن پاها در حالت نشسته است که به آن windswept گفته می شود. الگوی جایگزین مناسب که برای لگن هم مناسب است چهارزانو نشستن است که در این کودکان تاثیر درمانی دارد.

نویسنده: سید روح اله افتخاری

کارشناس ارشد کاردرمانی

مركز كاردرمانى و گفتاردرمانى تاك سعادت آباد، خ سرو غربى، 

كاردرمانى غرب تهران،گفتاردرمانى كاردرمانى شمال تهران،كاردرمانى جسمى،كاردرمانى ذهنى،كاردرمانى شهرك غرب،جنت اباد،پونك،ارياشهر،

دسته بندی: 

مرکز توانبخشی تاک