Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/rrcenter/public_html/includes/menu.inc).

عشق داروی درد کودکان اوتیسمی - مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی تاک غرب تهران

اکسی‌توسین یا هورمون عشق می‌تواند مغز کودکان اوتیسمی را فعال کرده و منجر به بهبود رفتارهای اجتماعی آنها و اجتماعی‌تر شدن آنها شود.

براساس گزارش BBC، اثر این هورمون بر درمان کودکان اوتیسمی مدت‌ها است که مورد مناقشه و بحث و جدل قرار گرفته و داده‌هایی که از مطالعات مختلف به دست آمده برای محققان گیج‌کننده بوده‌اند.

اما اکنون اسکن‌های مغزی آشکار کرده‌اند که این هورمون برروی مغز کودکان اوتیسمی اثرگذار است اما جامعه ملی اوتیسم می‌گوید این هورمون به عنوان دارویی برای کنترل اوتیسم مراحل اولیه تکامل خود را طی می‌کند.

اوتیسم جزو اختلالاتی است که می‌تواند در مهارت‌های ارتباطاتی فرد مشکلات زیادی به وجود آورند. این وضعیت می‌تواند منجر به تنها شدن و بروز مشکلات احساسی در افراد مبتلا به این اختلالات شود.

این بیماری‌ها انواع خفیف تا پیشرفته دارند که در نوع خفیف فرد زندگی عادی دارد اما نوع پیشرفته به کلی زندگی افراد را مختل می‌سازد. هورمون اکسی‌توسین که به صورت طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود در ایجاد رابطه مادر و فرزند نقش بسیار مهمی به عهده دارد.

در این تحقیق 17 نوجوان 8 تا 16 ساله مبتلا به اوتیسم مورد آزمایش قرار گرفتند و به نیمی از آنان اسپری تنفسی حاوی اکسی‌توسین و به نیمی دیگر اسپری بدون دارو داده شد. پس از آن روی مغز این کودکان در حین تماشای تصاویر اجتماعی مانند چهره انسان‌ها و تصاویر غیراجتماعی مانند خودروها اسکن انجام شد.

اسکن‌ها نشان دادند بخش‌هایی از مغز که معمولا با موقعیت‌های اجتماعی در ارتباط هستند در کودکانی که اکسی‌توسین مصرف کرده بودند فعال‌تر شده‌اند. به گفته محققان هنوز پرسش‌های زیادی درباره این هورمون مطرح است،‌اما یافتن اینکه این هورمون برروی بخش اجتماعی مغز کودکان اثر مثبتی از خود به جا می‌گذارد بسیار هیجان‌انگیز است.

 

بسیاری از درمانگرانی که با کودکان دچار اوتیسم کار می کنند نسبت به گریه ها و بی قراری های کودک بی توجهی می کنند و توجیهات مختلفی برای آن می آورند. درمانگران دارای تجربه مناسب می دانند که هر چند این نگاه برخی از اوقات می تواند صحیح باشد اما همیشه نه، چرا که کودک دچار اوتیسم مانند همه کودکان نیازمتد توجه و محبت است. 

بر اساس تجربه اینجانب چنانچه بتوانیم با برنامه درمانی مناسب مشکلات پردازش حسی در این کودکان را رفع کنیم بسیاری از موارد گریه و اصطلاحا قشقرق های کودک از بین می رود.

 

 

کاردرمانی و گفتاردرمانی تاک - کاردرمانی اتیسم - کاردرمانی و گفتاردرمانی اوتیسم - مرکز توانبخشی تاک - 

دسته بندی: 

مرکز توانبخشی تاک