Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/rrcenter/public_html/includes/menu.inc).

"علت عود افسردگی: کوچک شدن نواحی مغزی ” تشکیل خاطرات جدید و عواطف” در افسردگی مزمن"

بر اساس مطالعه ای جدید، اولین علائم افسردگی در نوجوانان و جوانان باید جدی گرفته شود.
محققان بین المللی بر لزوم درمان موثر اولین علائم افسردگی به ویژه در نوجوانان و جوانان تاکید می کنند تا از بروز تغییرات مغزی مرتبط با افسردگی شدید پیشگیری شود.
به نقل از ایرنا، نتایج یک مطالعه نشان داده است که افراد مبتلا به اختلال افسردگی شدید، نسبت به افرادی که این اختلال را ندارند، هیپوکامپ کوچک تری دارند.
هیپوکامپ اصلی ترین قسمت مغز در روند حافظه بلند مدت و “تشکیل حافظه جدید و احساسات” است و در واقع بعد از گذشت زمان، وقایع به کمک هیپوکامپ رمزگشایی می شود.
از نقش های دیگر هیپوکامپ در روند حافظه، تمرین، تثبیت و طبقه بندی خاطرات را می توان نام برد.
‘ایان هیکی’ پروفسور دانشگاه سیدنی و مدیر موسسه تحقیقاتی مغز و اعصاب در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد:
این مطالعه که در مقیاس بزرگ انجام شده است بر لزوم درمان موثر اولین علائم افسردگی به ویژه در نوجوانان و جوانان تاکید می کند تا از بروز تغییرات مغزی مرتبط با افسردگی شدید پیشگیری شود.
افسردگی شدید که از هر ۶ نفر، یک نفر را در برهه ای از زندگی مبتلا می کند با احساس غم و اندوه، سرخوردگی یا خشم مشخص می شود و در زندگی روزمره فرد برای هفته ها، ماه ها یا سال ها تداخل ایجاد می کند.
این مطالعه بزرگترین مطالعه بین المللی است که اندازه های مغز را برای این منظور مقایسه می کند.
محققان دراین مطالعه اطلاعات هزار و ۷۲۸ بیمار مبتلا به اختلال عمده افسردگی و هفت هزار و ۱۹۹ فرد سالم تجزیه و تحلیل کردند.
در این مطالعه تفاوتی در اندازه هیپوکامپ بیمارانی که وارد مراحل اولیه افسردگی شدید شده بودند، مشاهده نشد.
در نتیجه محققان متوجه شدند که بازگشت استرس های ناشی از افسردگی نقش مهمی در کوچک شدن هیپوکامپ ایفا می کند.
جیم لاگوپولوس استادیار این موسسه گفت:
این مطالعه بر ضرورت درمان مراحل اول افسردگی در نوجوانان و جوانان تاکید می کند.
این مطالعه نشان داد ۶۵ درصد افراد مبتلا به افسردگی مزمن، “عود افسردگی” را تجربه می کنند که می تواند به دلیل کوچک شدن ساختارهای مغزی فوق الذکر باشد.
این مطالعه در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است:
Subcortical brain alterations in major depressive disorder: findings from the ENIGMA Major Depressive Disorder working group

مرکز توانبخشی تاک