عوامل موثر در صاف شدن سر کودک در هنگام تولد

این خیلی مهم است که بخاطر بیاورید که بچه نیاز دارد در حالت خواب روی پشت دراز بکشد دراز کشیدن روی یکطرف بدن یا روی شکم در ماههای اولیه تولد توصیه نمی شود.قرار دادن بچه به پشت هنگام خواب تا حد زیادی خطر سندروم مرگ ناگهانی کودک را کاهش میدهد
از هر چهار نوزاد یک نفر با opمشهود در زمان تولد دیده می شود به این علت که احتمالا شکل سر در رحم تغییر پیدا می کند.اگر سر بچه به یک سطح صاف بعد از تولد بچرخد ممکن است صافی بدتر شود.وقتی کودک شما در هنگام تولد opداردلطفا اطمینان داشته باشید که این چیزی نبوده که شما یا پزشک شما می توانسته جلوی آن را بگیرد.
op چگونه تشخیص داده میشود؟
پزشک اطفال سر بچه را با هر ویزیت معاینه میکند اگر هر صافی پیدا کرد دکتر مشخص میکند که علت آن دراز کشیدن در یک وضعیت یکسان بوده یا علتهای دیگری دارد معمولا رادیوگرافی وسی تی اسکن جهت تشخیص 0p ضروری نیستند.

چرا بچه به خوابیدن روی پشت نیاز دارد؟
این خیلی مهم است که بخاطر بیاورید که بچه نیاز دارد در حالت خواب روی پشت دراز بکشد دراز کشیدن روی یکطرف بدن یا روی شکم در ماههای اولیه تولد توصیه نمی شود.قرار دادن بچه به پشت هنگام خواب تا حد زیادی خطر سندروم مرگ ناگهانی کودک را کاهش میدهد

درمان op چگونه است؟
بیشتر نوزادان مبتلا به op بوسیله تغییرات ساده در وضعیت سرشان با جلوگیری از دراز کشیدن در وضعیتهای یکسان به یکطرف در زمان زیاد درمان می شوند.این کار هرچه زودتر باید شروع شود تا وضعیت op بدتر نشود.
بیشتر ناصافیها 2تا3 ماه پیشرفت میکنند اگر هیچ بهبودی در 5 یا 6 ماه دیده نشد یا شرایط بدتر شد پزشک متخصص اطفال شمارا به یک پزشک مغز و اعصاب اطفال با تجربه جهت درمان جراحی در زمانی که نیاز باشد معرفی میکند.
درمان شامل فیکس کردن و قالب گیری جمجه با هلمت است.
قالب گیری جمجمه با هلمت برای کمک به تغییر شکل سر نوزاد طرح می شود.
معمولاً هلمت به استخوانهایی که به یکطرف متمایل شده اند فشار میآورد و دارای یک فضای خالی میباشد این درمان گران است میتواند ارزش هزار دلار داشته باشد. هلمت 23 ساعت در روزبرای چندین ماه بکار برده میشود.در هنگام استفاده از هلمت نیاز به پیگیری و ویزیت سازندگان هلمت وجود دارد از سوی دیگر هیچگونه سوزش یا آلرژی در هنگام استفاده از هلمت دیده نشده است و جراحی بندرت موردنیاز است.

عملکرد درمان چگونه است؟
مطالعات پزشکی نشان داده که با تغییرات ساده و درست ؛ وضعیت سر 40 تا 50 درصد تغییر کرده است در این مورد که استفاده از هلمت بهتر از تغییر وضعیت سر است دلیل واضحی وجود ندارد بیشتر مطالعات نشان میدهد این روش در بچه هایی که تغییر شکل ملایم یا متوسط دارند به یک اندازه اثر میکند.این نکته قابل توجه و مهم است که توجه کنیم که درمانی برای برگرداندن دفرمیته بطور کامل وجود ندارد.

برگرفته از:
وبسایت کودک سالم – آکادمی پزشکان اطفال آمریکا _سایت بیمارستان آتیه

دسته بندی: 

مرکز توانبخشی تاک