Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/rrcenter/public_html/includes/menu.inc).

ندول چیست ؟

ندول چیست ؟

ندول ها اجرام متقارن و بزرگی (جرم به معنای توده است ،نه سرطان)هستند که در میانه ی تارهای صوتی ایجاد می شوند. جایگاه ندول حاکی از این است که ندول ها نتیجه ی ضربه ی آوایی هستند ، استرس های فیزیکی روی تارهای صوتی که در اثر استفاده ی طولانی مدت از صوت یا استفاده از صوت تحت شرایط نا مناسب ایجاد می شوند . این واقعیت وجود دارد که ندول ها تقریبا همیشه در بین زنان جوان و پسران نوجوان ایجاد می شود که این مورد حاکی از این است که اندازه ی حنجره ممکن است عاملی در شکل گیری ندول باشد. ندول ها مشکل رایج خوانندگان حرفه ای و آماتور هستند. بعضی از صاحبنظران معتقدند که ندول در اثر شیوه ی خاص خواندن در تئاترهای موزیکال ایجاد می شود و بعضی نیز معتقدند که ایجاد ندول مرتبط با استفاده ی طولانی از صوت یا شدت استفاده از صوت است.

ضایعات دو طرفه ی تارهای صوتی در مردان تقریبا هیچ وقت ندول نیستند. قبل از تشخیص گذاری ندول در مردان بزرگسال باید ارزیابی دقیق صورت گیرد . استروبوسکوپی در بیشتر موارد در تشخیص اختلال مفید واقع می شود.

ندولها ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی نیستند. عموما ماهیت متقارن و دو طرفه ی ندول ها و این واقعیت که ندول ها در افراد جوان ایجاد می شوند برای حذف شک و تردید در مورد بد خیمی کافیست و نیازی به بافت برداري نمی باشد.

اصطلاح ندول حتی گاهی توسط متخصصان گوش و حلق و بینی برای اشاره به هر جرمی که روی تارهای صوتی وجود دارد به کار می ورد. این تشخیص علاوه بر اینکه غیر دقیق است ممکن است منجر به گیجی شود و خطاهایی را در درمان به وجود آورد و باید از این اشتباهات اجتناب کرد.

ظاهر ندول ها چگونه است ؟

ندول ها اجرام متقارن یا نزدیک به متقارن هستند که در خط وسط تارهای صوتی ایجاد می شوند. اندازه ی آنها ممکن است از یک فرد به فرد دیگر تغییر کند. ندول ها معمولا بزرگ هستند و شبیه توده ای بافتی هستند که در لبه ی تارهای صوتی به صورت برجسته وجود دارند. ندول ها همرنگ بقیه ی قسمتهای تارهای صوتی هستند ، در مقایسه با پولیپها که اکثرا قرمز رنگ هستند. ندول ها معمولا طی دوره ی زمانی کوتاه مدت رشد نمی کنند ، اگرچه ممکن است همراه با ضربه های مکرر ناشی از استفاده ی صوت متورم شوند.

نشانه های ندول چیست ؟

ندول ها معمولا باعث گرفتگی بدون درد صدا می شوند . گرفتگی صدا ناشی از نامنظم بودن بسته شدن تارهای صوتی و نامنظم بودن ارتعاش انهاست که هر دوی اینها در اثر جرم ندول ها ایجاد می شوند. گرفتگی صوتی مربوط به ندول ها معمولا همراه با استفاده از صوت و نیز همراه با سرماخوردگی یا گلودرد بدتر می شود و با استراحت صوتی بهبود می یابد. افراد مبتلا به ندول تارهای صوتی معمولا هنگامی که در بازی فریاد می زنند یا بعد از یک برنامه ی بیرون از خانه با دوستانشان و یا هنگامی که عملکرد صوتی شدید دارند کیفیت صدایشان بدتر می شود.

طبق تعریف ، جرم یک طرفه ی تارهای صوتی ندول نیست. ندول ها همیشه دو طرفه و معمولا یک اندازه هستند. اجرام دو طرفه ای را که متقارن نیستند باید به دقت ارزيابی کرد و بعد تشخیص ندول گذاشت. آنها معمولا کیست یا پولیپ هستند که در اثر آسیب به تارصوتی مقابل مقداری ضخیم شده اند .

درمان ندول ها چگونه است ؟

استراحت صوتی که بیشتر در مورد گرفتگی صدا تجویز می شود ، ممکن است باعث مقداری بهبودی صوت در این موارد و حتی باعث کوچک شدن ندول ها نیز شود ، اما موجب از بین رفتن کامل ندول ها نمی شود. استراحت صوتی باعث نرم شدن بافت و کاهش تورم صوتی ای می شود که مرتبط با ضربه ی صوتی است. استراحت صوتی می تواند به بازیابی سطح پایه ی صوتی کمک کند ، اما گرفتگی صدا زمانی که دوباره از صدا به طور نا مطلوب استفاده شود ، عود می کند مگر اینکه الگوهای استفاده از صوت تغییر کند. همچنین از استروئیدها و داروهای ضد التهاب استفاده می شود تا تورم را کاهش دهند ، اما این درمان قطعی اختلال نیست.

تکیه گاه اصلی در درمان ندول ها صوت درمانی است. هدف این درمان آگاه ساختن فرد از شرایط و عاداتی است که منجر به این مشکل شده اند ، همچنین پیدا کردن راهکارهایی مد نظر است که باعث بهبود صوت می شوند. نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که حتی صوت درمانی مطلوب و در یک بیمار خاص نیز معمولا باعث محو کامل ندول ها نمی شود زیرا ندول ها تا حدی در نتیجه ی عوامل دیگر مانند آناتومی به وجود می آیند. صوت درمانی باعث نرم شدن و منعطف شدن ندول ها می شود و بدین وسیله صوت بهبود می یابد.

باورهای اشتباه در مورد ندول ها فراوان هستند ، به خصوص در جامعه ی هنرهای نمایشی . به این دلیل که ندول ها از عوامل مختلفی ناشی می شوند که بعضی از این عوامل خارج از محدوده ی کنترل ما هستند ، پس ندول ها بیانگر عارضه ای هستند که به جای یک بار درمان برای همیشه نیاز به مدیریت در طی زمان دارند . همچنین ، ندولها پایان دهنده ی حرفه ی مرتبط با استفاده ی حرفه ای از صوت نیستند. با رعایت نظم و درک خوب ، ندول ها به پیشرفت حرفه ای هنر پیشه آسیب نمی زنند.

گاهی در درمان ندول ها از روش جراحی میکرو لارنگوسکوپی استفاده می شود. در اغلب مواردی که واقعا ندول وجود دارد جراحی معمولا مفید واقع نمی شود ، زیرا جراحی نمی تواند عواملی را که در ایجاد ندول نقش دارند تغییر دهد ، بنابراین ندول دوباره عود می کند. در هر حال گاهی اوقات ندول ها به گونه ای در اثر آسیب صوتی مکرر شکل گرفته اند که صوت درمانی به هیچ وجه باعث بهبود آنها نمی شود. ممکن است جراحی میکرو لارنگوسکوپی برای برداشتن زوایای بافت سخت شده مورد استفاده قرارگیرد. بررسی فضای تولید صوت نیز برای برطرف شدن شک در مورد وجود کیست یا پولیپ نیز مفید است. در اغلب موارد یک دوره ی آزمایشی صوت درمانی قبل از عمل جراحی ایده ی خوبی است و برای تصمیم به جراحی باید میزان بد بودن صدا ، دقت تشخیص و احتمال سودمندی این روش را در نظر گرفت.

نجف پور

دسته بندی: 

مرکز توانبخشی تاک