کاردرمانی نوزادان نارس - کاردرمانی و گفتاردرمانی تاک سعادت آباد

کودکان نارسی که در کمتر از 38 هفته متولد شده اند و کودکان کم وزنی که زمان به دنیا آمدن کمتر از 2/5 کیلوگرم  بوده اند , جزو گروه کودکان پرخطر محسوب شده که احتمال ابتلا به اختلالات رشدی در آنها زیاد است. هر چه سن جنینی نوزاد و وزن تولد او کمتر باشد احتمال ابتلا به مشکلات تکاملی بیشتر است.
ارزیابی در این کودکان شامل مطالعه ی موارد مهم پرونده ی پزشکی مانند تشخیص, تاریخ تولد, سن فرضی در رحم مادر, وزن حین تولد و سن دقیق, نمره ی پارامترهای ضربان قلب, تنفس, تون عضلانی, رنگ بدن و رفلکس ها, مشاهده ی کلی و عمومی و بررسی شرایط هوشیاری کودک و هندلینگ آرام وی و نحوه ی پاسخدهی به محرکات حسی می باشد.

برای شروع تمرینات و جلسات کاردرمانی در قدم اول باید تثبیت وضعیت پزشکی صورت گیرد. در صورتی که تثبیت وضعیت تنفسی صورت نگرفته , تمرینات کاردرمانی فقط در وضعیت دهی و اعمال تحریکات در تخت و گهواره صورت گرفته  و در حالتی که کودک مبتلا به بیماری حاد تنفسی می باشد فیزیوتراپی تنفسی قفسه ی سینه ضرورت دارد. در زمانی که نوزاد در NICU بستری است اقداماتی مانند تنظیم دما، نور و صدا و سایر تحریکات محیطی بسیار ضروری هست چرا که لازم است تا حد امکان محیط NICU شبیه به رحم مادر باشد تا بهترین شرایط رشد نوزاد فراهم گردد،  انجام این اقدامات مخصوصا در هفته های اول تولد بسیار موثر می باشد.

در نوزادان نارس کاردرمانی شامل تحریکات مختلف حسی در بدن و سر و صورت نوزاد, تسهیل وضعیت های رشدی بر اساس رویکردهای مختلف درمانی مطرح در زمینه نوزادان، استفاده از وسایل کمکی می باشد و آموزش والدین برای انجام تمرینات در منزل هم بسیار لازم است چرا که اساسا در نوزادان اقدامات درمانی بر اساس الگوی خانواده محور است.

 

 

کاردرمانی نوزادان - کاردرمانی در نوزادان دارای وزن تولد پایین - کاردرمانی غرب تهران - گفتاردرمانی غرب تهران - کاردرمانی سعادت آباد - کاردرمانی شهرک غرب - کاردرمانی فلج مغزیکاردرمانی نوزادان نارس

دسته بندی: 

مرکز توانبخشی تاک