Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/rrcenter/public_html/includes/menu.inc).

تربيت شنيدارى

 

تربیت شنیداری در توانبخشی ترمیم کنشهایی که قبلا عادی نبودند .
هدف عمده تربیت شنوایی :افزایش درک گفتار، توسعه آن و تشویق کودک در بکارگیری حس شنوایی است که از اهداف اولیه توانبخشی ناشنوایان محسوب می شود .
تربیت شنوایی سبب افزایش باقیمانده شنوایی نمیگردد اما در عین حال سبب میشود که افراد نسبت به آنچه میتوانند بشنوند، حساس تر شده و درک بهتری داشته باشند .
مثلا در کودکانی که دچار نقص شنوایی عمیق هستند حتی اگر بتوان آنها را نسبت به صداهای بلند در فرکانسهای بم آگاه نمود، کار مهمی انجام گرفته است.
 

 مراحل تربیت شنیداری :

 1.توجه به صدا : چنانچه فرد نسبت به صدا بی تفاوت باشد، قادر به تشخیص و درک آن نخواهد بود .

2.کشف صدا :یک صدا تنها زمانی کشف می شود که فرکانس آن بین 20 -20000 بوده و شدت آن نیز انرژی لازم جهت تحریک سیستم شنوایی فرد را داشته باشد .

3.تمایز اصوات :حس شنوایی با توجه به خصوصیات فیزیکی متفاوت اصوات، پیامهای عصبی مختلفی را تولید میکند که فرد را قادر به تمییز بین اصوات میکند .

4.شناسایی: تشخیص اصوات از یکدیگر به نحوی که فرد هر یک را کاملا درک کرده باشد .
تفاوت این مرحله با تمایز :در طی تمایز، فرد تنها باید مابین اصوات متشابه و متفاوت فرق بگذارد، اما در شناسایی فرد علاوه بر تفاوت گذاری باید هریک از آنها را به صورت جداگانه درک و آنچه را که شنیده بوسیله تکرار، یا اشاره به آن مشخص کند .

5.درک مطلب :درک مطلب، معنا و مفهوم آن مدنظر می باشد.باید مشخص گردد هدف از صدای ایجاد شده مخصوصا در اصوات گفتاری چه بوده است .فرد باید مجموعه ای از کلمات را در کنار یکدیگر گذاشته و یک درک کلی از آنها به دست آورد .

كاردرمانى گفتاردرمانى تاك سعادت آباد

ستارخان آرياشهر جنت آباد

دسته بندی: 

مرکز توانبخشی تاک